Poloha

Obec Čajkov leží v severnej časti Levického okresu, neďaleko rieky Hron. Je súčasťou Nitrianskeho kraja. Čajkovský chotár má rozlohu 2394 ha. Prevažnú časť tvoria hrebene a svahy Štiavnických vrchov. Obec patrí do Tekovského regiónu.

Nadmorská výška
190 m n. m.
Súradnice
48°17′26″S 18°35′56″V
Rozloha
23,94 km² (2 394 ha)
Obyvateľstvo
957 (31. 12. 2016)
Hustota obyvateľstva
39,97 obyv./km²
Prvá pís. zmienka
1276
Starosta
Eva Uhnáková (SMER-SD)
PSČ
935 24
ŠÚJ
502111
Tel. predvoľba
+421-36
Adresa obecného úradu
Obecný úrad, č. 210
E-mailová adresa
cajkov@imilsoft.sk

Kultúra

Dodnes je možné vidieť v uliciach Čajkova tradičný tekovský kroj a počuť mäkký typ stredoslovenského nárečia — tzv. čilejkárske nárečie. Aj v dnešnej dobe v obci prežíva remeslo zhotovovania náročných a bohato zdobených krojov. Krojované bábiky z Čajkova sú obľúbeným suvenírom pre domácich, ale aj zahraničných hostí.

Každoročne sa v obci konajú dožinkové slávnosti „Čajkovské vinobranie“, ktorých súčasťou je prehliadka folklórnych súborov spojená s prezentáciou ľudových remesiel a ochutnávkou tradičných jedál Tekovského regiónu.

Vinohradníctvo

Obec Čajkov je známa svojimi vinohradmi a produkciou vína. Vinohradníctvu a pestovaniu hrozna sa venuje väčšina obyvateľov, aj keď pre mnohých z nich už nemá táto činnosť existenčný význam. Čajkovské vinohrady sú súčasťou Nitrianskej kráľovskej vínnej cesty.

Každý rok v jarných mesiacoch sa v Čajkove koná Oblastná degustácia vín, ktorú organizuje miestny vinohradnícky spolok v spolupráci s obecným úradom.

Turistika

Štiavnické vrchy boli v roku 1979 vyhlásené za Chránenú krajinnú oblasť (CHKO). Do tejto oblasti bola zahrnutá aj severná časť katastrálneho územia Čajkova. Krásy prírody sprístupňuje turistom náučný chodník „Čajkovské bralie“.

Infraštruktúra

V obci sa nachádza obecný úrad, kultúrny dom, poštový úrad, rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša, fara, základná škola pre ročníky 1-9, materská škola a školská jedáleň, tenisové kurty, futbalové ihrisko, telocvičňa, zubná ambulancia, cintorín a dom smútku, Vinohradnícke múzeum a Dom ľudových remesiel.

Rodáci, významné osobnosti

  • Jozef Novák (* 1879 – † 1917), národný buditeľ a katolícky kňaz
  • Cyril Uhnák (* 1959), výtvarník

Poloha obce na Slovensku

Prístupové komunikácie - štátne cesty 2. triedy
smer Levice, Tlmače, Pukanec, Kmeťovce
Dopravné spojenie (autobusové)
Levice, Pukanec, Tlmače - prímestské (Bratislava, Banská Štiavnica - ďiaľkové)
Telefónne siete
T - Com (pevné siete) | T - Mobile SK, ORANGE SK, O2 Telefonica (mobilné siete)
.tp { padding-right: 10px !important;}